top of page
pałac ślubów tło.jpg

PAŁAC ŚLUBÓW W PŁOCKU skaning 3d i projekt konserwatorski zabytkowej elewacji

Późnoklasycystyczny budynek dzisiejszego Pałacu Ślubów w Płocku to zabytek o wyjątkowej historii.

Wzniesiony w 1886 za pieniądze rodziny Flatau w czasie I wojny światowej mieścił Inspektorat Werbunkowy Legionów Polskich. Od roku 1917 do 1925 stanowił siedzibę Banku Przemysłowego Warszawskiego, następnie od 1938 r. biura Powiatowej Kasy Chorych. W czasie II Wojny Światowej znajdował  się w nim niemiecki Bank Rolny. Po II wojnie światowej budynek pełnił różne funkcje: część budynku zamieszkiwali lokatorzy, część stanowiła siedzibę Komitetu Polskiej Partii Robotniczej, a w dzisiejszej sali ślubów była nawet hala produkcyjna spółdzielni dziewiarskiej. Pozostałą część zajmował Teatr Płocki i Naczelna Organizacja Techniczna.

Miasto przejęło budynek w 1980 r. w stanie bliskim ruinie i po gruntownym remoncie zabytek stał się miejscem udzielania ślubów cywilnych.

Pracownia architektoniczna RWSL na zlecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków przygotowała inwentaryzację konserwatorską elewacji frontowej, która miała być punktem wyjścia do przyszłych prac projektowych.

Korzystając ze skaningu 3D architekci zebrali precyzyjne dane pomiarowe, następnie w programie REVIT przygotowali model budynku.

Efektem końcowym była dokumentacja konserwatorsko architektoniczna z opisem i rysunkami detali.

bottom of page