top of page
Willa Lipszyca w Łodzi.jpg
Vis 2 Unique High.jpg

POLICJA komenda marzeń

W marcu 2013 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przy współudziale Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło konkurs na projekt modelu komendy i komisariatu policji.

 

W założeniu ujednolicenie miało pozytywnie wpłynąć na efekty pracy policjantów oraz zlikwidować chaos informacyjny, który często panuje w części recepcyjnej i z którym musi się zmierzyć każdy odwiedzający komendę.

Przewodniczący, argumentując wybór sądu konkursowego, powiedział, że budynek zaprojektowany przez architektów z miasta Łódź pretenduje do miana komendy marzeń.

Architekci RWSL docenieni zostali za: "Przedstawienie koncepcji spójnej, klarownej, umiarkowanej w środkach a jednocześnie atrakcyjnej. Proponowany modelowy wizerunek budynku Policji stanowi obietnicę zmiany jakościowej. Reprezentuje wysoką jakość architektury będąc w zgodzie z postulatami wynikającymi z badań społecznych. Symbolizuje solidność, a jednocześnie współczesną elegancję. Może być łatwo identyfikowany z jednostką policyjną. Obrazuje właściwe proporcje „otwarcie-zamknięcie” oraz harmonię „wnętrze – zewnętrze”. - napisano w uzasadnieniu Sądu Konkursowego.

Architektura charakteryzuje się niebanalną estetyką zbudowaną w sposób świadomy z gry elementów pełnych i dających poczucie otwartości przeszkleń częściowo przesłoniętych perforowanymi elementami metalowymi (zamiast krat). W opracowaniu zwraca uwagę dbałość o elementy takie jak ogrodzenie, oświetlenie, ławki, parking rowerowy przed wejściem oraz dekoracyjny a jednocześnie symbolizujący siłę mur z napisem Policja. Proponowane elementy są możliwe do stosowania również w obiektach istniejących – dodano w uzasadnieniu.

Otwartość, bezpieczeństwo i przyjazne otoczenie – to trzy główne założenia, jakimi przy realizacji projektu kierowała się pracownia architektoniczna RWSL. 

Ogółem złożono 295 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, z czego zaproszenia do kolejnego etapu otrzymało 193 uczestników. Ostatecznie wyłoniono 23 prace, które poddane zostały ocenie ekspertów. Miło było usłyszeć werdykt – Główną nagrodę w konkursie na opracowanie modelu funkcjonalno-przestrzennego komend i komisariatów Policji otrzymuje RWSL pracownia architektoniczna z Łodzi.

bottom of page